Svatý stolec k vakcínám anti Covid-19

Jaký je postoj katolické Církve k možnosti očkování se proti novému koronaviru?

V souvislosti s vývojem vakcíny proti Covidu-19 a s námitkami, že farmaceutický průmysl využívá i tkáně z usmrcených embryí, Kongregace pro nauku víry úředně popřela, že by bylo morálně nepřijatelné nechat se očkovat některými z nových vakcín za předpokladu, že jiná vakcína není k dispozici a že očkovaný tím nevyjadřuje souhlasný postoj k nedovolené manipulaci s lidským plodem.

Papež František potvrdil tento přípis Kongregace pro nauku víry z 21. prosince 2020, podle kterého je morálně přípustné nechat se proti novému koronaviru očkovat i vakcínou, při jejímž vývoji byly využity embryonální buněčné kultury, izolované v minulém století. Toto stanovisko je pro věřící závaznou odpovědí ze strany katolické Církve.

Žádná povinnost ověřování historického či vědeckého původu nových vakcín, ze strany očkovaného, není stanovena.

Z téhož dokumentu kongregace vyplývá, že se při očkování mohou použít dostupné vakcíny, jež byly klinicky otestovány jako bezpečné.

Tiskový odbor Biskupství královéhradeckého

Zdroj www.bihk.cz